Rady a tipy

Jaký typ okna je pro Vás ten nejlepší?

Nevíte si rady jaký typ okna vybrat pro Vaši nemovitost? Rozhodujete se, zda použít přírodní materiály nebo moderní plastové či hliníkové profily? Jsou pro vás důležitější technické a  funkční vlastnosti, nebo rozhoduje především estetika? V současné době není vůbec jednoduchá záležitost vybrat si z nepřeberné nabídky oken, které lze na trhu nalézt, ať už je to z hlediska materiálů, fyzikálně-technických vlastností či jednotlivých výrobců.

Plastová okna

Oblíbenost plastových oken vyplývá zejména z jejich příznivé ceny, výborných protihlukových a tepelně-izolačních vlastností, které za poslední roky dosáhli velikého pokroku a minimálních požadavků na údržbu. Za zmínku stojí i jejich vysoká odolnost proti přírodním vlivům a neměnné fyzikálně-mechanické vlastnosti po celou dobu životnosti. V nejlevnější variantě jsou plastová okna dodávána v standardní bílé barvě, lze však pomocí široké škály dekorů dosáhnout nejrůznějších imitací dřeva a tím i komfortnějšího vzhledu.

Nevýhodou plastových oken je jejich nutná výměna v případě mechanického poškození a v současné době stále ještě nižší životnost (uváděná výrobcem 50 let) v porovnání s okny dřevěnými (cca 100 let). S ohledem na životní prostředí je také často zmiňována nevýhoda vyplývající z výroby z neobnovitelných zdrojů.

Dřevěná okna

V současnosti zvaná eurookna jsou vyráběny z přírodního obnovitelného materiálu. Dřevo z hlediska využití při tvorbě designu bydlení je všeobecně bráno jako materiál s pozitivním vlivem na psychiku člověka a tudíž přispívá k příjemné atmosféře domova. Tepelně-izolační vlastnosti a zvukově izolační vlastnosti mají dřevěná okna díky současným moderním technologiím výroby srovnatelná s okny plastovými, a tudíž splňují náročné požadavky současnosti. Opomenuta nesmí být ani vysoká odolnost proti požáru. Životnost dřevěných oken při kvalitní a pravidelné údržbě může dosahovat více než sto let. V případě poškození je lze opravit a po skončení životnosti šetrně recyklovat.

Hlavní nevýhodou dřevěných oken je jejich vyšší pořizovací cena oproti plastovému oknu.

Hliníková okna

Hliníková okna jsou vhodné zejména tam, kde se předpokládá velké namáhání od konstrukce či nevhodných povětrnostních podmínek. Velká statická odolnost a únosnost umožňuje zhotovení oken a dveří takových rozměrů, které by při využití dřeva či plastů nebylo možné. Štíhlostí jednotlivých hliníkových prvků navíc získáme elegantního vzhledu a moderního designu. V porovnání s plastovými či dřevěnými díly jsou daleko lehčí a nezatěžují tudíž konstrukci v takové míře. Vytvořením rozsáhlých sestav nesené samonosnou či nesenou štíhlou nosnou konstrukcí z oceli lze vyplnit veškeré nadrozměrné otvory.

Nevýhodu nacházíme jako u oken dřevěných především v jejich velké pořizovací ceně a rezervy oproti dřevěným a plastovým nalezneme i v jejich tepelně izolačních vlastnostech. Tento nedostatek lze však eliminovat volbou nejdokonalejších, ale také poměrně dražších profilů.